1907 - V tomto roce dán podnět ku pěstování lehké a těžké athletiky, v zimě pak ke hře h o k e y - b a n d y , který taktéž pilně pěstován, o čemž svědčí zpráva zapisovatele, že hokeyové mužstvo vyhrálo zápas s Hokeyovým cerklem* 8:1.
[* - cercle - z fr. "kroužek", přeneseně "uzavřená společnost"]
1916 - Kromě footballu započato s pěstováním pozemního hokeye, a to zásluhou kol. Pazdery. Prvý takový zápas sehrán dne 1. X. proti Viktorii Vyš[ehrad] 18:1.
1917 - Kromě footballu pěstován nadále pozemní hokey ...
1920 - Jako další sport pěstován v [té] době podzimní hokey bandy a sestavena 2 mužstva. Studentský team vítězstvím 4:3 nad mistrem Č.S.R. S.K. Podolí umístil se na IV. místě v turnaji Karlínského cerclu. -- V té době byli jsme členy čtyř sport. ústředí, a to: Čsl. svazu footballového, Čsl. svazu těžké athletiky, Č s l. s v a z u h o k e y o v é h o a Čsl. athl. amat. unie.
1922 - H o k e y o v ý o d b o r , ač ze všech nejmladší, dobývá v tomto roce mistrovství Čsl. svazu hokeyového v bandy.
ILUSTRACE: Hockeyové mužstvo z roku 1923, jež vyhrálo mistrovství Prahy [?!?] -- výstroj jednoznačně dokládá, že šlo již o jeho pozemní, nikoli ledovou, formu -- oba úspěchy pak mohou být "spojité nádoby", ne však jeden týž triumf, což se zdá potvrzovat klubová kronika...
1924 - H o k e y o v ý o d b o r v tomto roce vykazuje celkem 6 zápasů; v soutěži o mistrovství Prahy po pěkném vítězství nad Č.A.F.K. bylo naše mužstvo vyřazeno 1:0 Viktorií Vino[hrady].
1927 - V tomto [památném]roce vzkříšen byl v život opět po 3 letech o d b o r p o z e m n í h o h o c k e y e , jehož bilance byla potěšující, neboť hockeystům Bohemians podařilo se poraziti Pedestriany 15:1, Karl. Team 4:2, Slavii 4:2, Č.S.K. Karlín 15:0, S.K. Podolí 6:3, Č.A.S.K. 6:2 a vedle mužstva Sparty platilo za nejlepší mužstvo Prahy tehdejší doby.
1928 - O d b o r p o z e m n í h o h o c k e y e pořádal v tomto roce s velkým sportovním úspěchem turnaj o mistrovství Prahy, jehož vítězem se stal team A.C. Sparty, na II. místě byl prvním [Č.]L.T.C. a na III. druhé mužstvo Bohemians. Turnaj ukončen krásným večírkem s rozdáváním cen vítězům. Výkonnost I. mužstva utrpěla hlavně odchodem Dra Bělíka za vojen. povinností a Dra Zelenky do Rapidu. Přesto v turnaji S.K. Slavie zvítězilo a dobylo jako prvé ceny krásný stříbrný pohár, porazivši ve finále Vysokoškolský Vyšehrad 4:2.
H o c k e y o v ý o d b o r rozšířil svoji působnost založením kanady (1929-1930). Tak jako každý začátek bývá těžký, tak také i zde pracováno bylo s určitými technickými obtížemi, neboť nebylo kluziště -- tedy základní podmínky zdárného vývoje. A tak naši kanaďané byli nuceni stále cestovati a proto jejich výsledky nebyly zvlášť uspokojivé. Daleko úspěšněji vedli si "pozemčané", kteří v turnaji pořádaném vlastním klubem dobyli ve velmi těžké konkurenci titulu mistra Prahy a získali tak poháru věnovaného redakcí A-Zet. Po vítězství v semifinále nad Slavií 4:3, zvítězili naši hockeyisté rozhodným způsobem ve finále nad S.K. Podolí 11:6 a tak rozmnožili celou řadu svých úspěchů, jež je doprovázely od jejich založení a to v čele se svým neúnavným propagátorem tohoto sportu, jednatelem odboru kol. Lohýnským, jehož činnost v tomto směru může býti pro jiné příkladnou. O pozemní hockey byl v tomto roce velký zájem, o čemž svědčí doklad toho, že klub disponoval třemi závodními mužstvy a finanční úspěch z výše uvedeného pořádaného pořádaného turnaje byl velmi dobrý.
Také činnost h o c k e y o v é h o o d b o r u , hlavně pozemní sekce, byla v tomto roce (1930-1931) velmi zdařilou. Tak m.j. podařilo se mu uspořádati turnaj velkého rozsahu, ku kterému věnovali čestné ceny pp. kom. r. Z. Danner, tov. Chvála, Dr. Řezáč a tov. Baťa. Do finále probojovalo se naše mužstvo s Rapidem Vinohrady, k rozhodujícímu utkání však z různých technických příčin nedošlo, takže tento turnaj zůstal nedohrán. I v kanadě měli ukázati naši hráči zjevného pokroku a to hlavně přičiněním získaného hráče a trenéra Jirana. Jejich bilance oproti předešlým letům jest radostnější, neboť z 10 zápasů vyhráli 5 a 5 prohráli, při čemž nutno poznamenati, že hráli dvakrát s mistrem Svazu L.T.C. Praha, v Mladé Boleslavi a v Táboře.
[Pod patronací h o c k e y o v é h o o d b o r u zřízen nový odbor a to tabletennisový,
jenž získal za hrací místnost kavárnu Sport.]
[... z čistého zisku mohl pak společ. odbor poděliti ostatní méně majetnější klubové složky
a to 7000 Kč věnoval na hřišťový fond, 2000 Kč těžkoatletickému odboru,
1000 Kč h o c k e y i s t ů m a 3000 Kč football. dorostencům.]
[Z jiných složek klubových sluší jmenovati tabletennisový odbor,
jenž v důsledcích z r u š e n í h o c k e y o v é h o o d b o r u (1931-1932)
se osamostatnil, což mu hodně prospělo...]
H o c k e y o v ý o d b o r vypustil ze svého pravidelného programu pěstování pozemního hockeye a věnoval se nyní čistě kanadě. I zde po dvouleté přestávce oživena opětně činnost (1933-1934), která však trpěla stále ještě určitými technickými nedostatky. Nemajíce vlastního kluziště byli jsme odkázáni na benevolenci A.F.K. Waldes, na jehož lední ploše sehrány byly pouze dva mistrovské zápasy třetí třídy a sice proti Atlanticu 2:1 a S.T.K. Smíchov 4:1. V ostatních mistrovských utkáních na cizích kluzištích utrpělo naše mužstvo porážky a sice v Uhříněvsi 3:5, proti I.Č.L.T.C. 2:5 a v Úvalech dokonce 1:5. Nově založený dorostenecký team vedl si velmi zdatně, poraziv v prvém zápase dorost Slavie 4:1.
Radostnou byla činnost h o c k e y o v é h o o d b o r u (1934-1935), ani ne tak po stránce zápasové, jako spíše z té příčiny, že se podařilo pro tento odbor zříditi na tennisových dvorcích velmi krásnou lední plochu s elektrickým osvětlením. Předpokládám také, že tato okolnost bude míti nesmírný vliv i na další vývoj kanadského hockeye zde ve Vršovicích. V mistrovské soutěži zvítězili naši kanaďané nad Atlantikem 2:1, Velkou Chuchlí 8:2, nad Kladnem 2:1 a v přátelském zápase nad Hagiborem 4:1.
H o c k e y o v ý o d b o r mohl za tento rok (1935) vykazovati velmi radostnou bilanci. Tak v mistrovství II. třídy umístilo se naše družstvo na 2. místě a nebýti nešťastného rozhodnutí soudcova ve velmi důležitém zápase s L.T.C. Žižkov, který naši hokejisté prohráli těsně 0:1, mohl náš odbor dostati se i do kvalifikačního turnaje o postup do I. třídy. S velikými nadějemi, posíleno bývalými našimi hráči Morávkem a Zimermannem, šlo naše závodní mužstvo do podzimní sezony (1935-1936), ale i zde se ukázalo, že k úspěchům nestačí jenom jméno, ale i výkon a hlavně nadšení, které by si mohli naši hráči odkoukati od našich dorostenců, jichž hra jest odlišnou od hry závodního mužstva. Z tohoto důvodu byl tu viditelným i rozdíl v úspěších. Zatím naše mužstvo zvítězilo nad Atlantikem 4:2 a prohrálo s I.Č.L.T.C. 1:4 a Libní 2:3. Soutěž pro nepříznivé počasí nebyla ještě dohrána...
L e d n í h o c k e y v sezóně 1936-1937 trpěl vlivem nepříznivého počasí po stránce hospodářské i sportovní. Naše mužstvo bylo zařazeno do II. třídy pražské župy a sehrálo tyto mistrovské zápasy: Rapid 4:5, LTC Uhříněves 4:0, ŽSK Hagibor 1:0, HC Vinohrady 4:3 a SK Pyšely 0:0. Umístilo se na 2. místě za Rapidem a tak nemělo dopřáno se dostati do I. třídy. V přátelských utkáních vedlo si toto mužstvo, ač citelně oslabeno odchodem hráče Černého a Štumpfa, velmi zdatně, porazivše m.j. prvotřídní LTC 27 6:3 a remizovalo s komb. Slavií 0:0. Bylo vhodně doplněno bývalými dorostenci klubu, takže jádro mužstva tvořili vlastní odchovanci. Právě z tohoto důvodu také po odchodu těchto dorostenců byl dorostonecký team citelně oslaben a proto nepodal již tak dobrý výkon jako v předcházejícím roce. Sehrál celkem 6 zápasů, z toho 4 mistrovské, s celkovým skore 18:14.
H o c k e y o v ý o d b o r trpěl i letos (1937-1938) nepřízní počasí, což jest konečně údělem všech, kteří počítají s přírodním ledem. Tak mohl během 12denní sezóny sehráti pouze 10 zápasů. I. mužstvo bylo zařazeno do I. třídy, kde sehrálo tyto zápasy: Jednotný svaz 1:3, ČSK Vyšehrad 1:3, Dejvice 13:1, Dušníky 4:3, LTC 27 0:0, Slovan Unhošť 0:1, LTC Řevnice 1:1. Dorostenci sehráli dokonce pouze 3 zápasy: STK Smíchov 1:0, ČSK Vyšehrad 1:1 a LTC 27 2:2. Kluziště u Voláka přičiněním správce kluziště kol. Králíka bylo vybaveno nádherným elektrickým osvětlením, které svojí intenzitou a účelnou úpravou může směle konkurovati lednímu stadionu na Štvanici.
H o c k e y i s t é nešli do sezóny (1938-1939) s velkými nadějemi, neboť mužstvo bylo seslabeno odchodem starých a zkušených hráčů, za něž však získalo Kovanice ze smíšeného území a mladé hráče z rozpuštěného klubu Waldes, avšak v mistrovských bojích dosud neostřílené. Nelze se tak diviti, že toto ad hoc sestavené mužstvo z 9 zápasů zvítězilo třikráte, jednou remisovalo a pětkráte prohrálo, skore 15:32. V mistrovství I. b třídy se umístilo na posledním místě a sestoupilo do II. třídy. Dorostenecké mužstvo sehrálo 6 zápasů, z toho 2 vítězné, 1 nerozhodný a 3 prohrané. Po vítězství ve svém oddělení postoupilo do finálových kol proti LTC Praha, Podolí a Zbraslavi, kde se však neumístilo. Také hospodářská situace odboru byla velmi špatná, neboť vlivem velkých mrazů se obecenstvo vyhýbalo návštěvě lední plochy. A tak jedině subvence sportovní komise města Prahy zachránila odbor před finanční pohromou. Odbor byl veden předsedou J. Honejskem, místopředsedou K. Králíkem, jako pokladník fungoval V. Fetter, jednatel J. Lohynský; kontrolorem byl zvolen J. Vobinuška, správcem kluziště J. Hruška, zapisovatelem C. Bejšovec, kapitánem B. Zimerman a vedoucím dorostu J. Pokorný.
6 LET v nacistickém sevření:
L e d n í h o c k e y :
Vzhledem k mimořádně dlouho trvající zimní sezóně 1939-1940 sehrála naše mužstva nejen všechny mistrovské zápasy, ale též řadu přátelských, z nichž některé s prvotřídními soupeři. I. mužstvo absolvovalo 33 zápasů, z toho 4 mistrovské a 29 přátelských, skóre 113:83. Střelcem mužstva byl Jindra Krška s 27 brankami. Juniorské mužstvo, sestavené z dřívějších dorostenců, sehrálo 3 zápasy se skóre 8:7. Dorostenci kromě 2 mistrovských sehráli 11 přátelských utkání se skóre 47:11. Naše prvé mužstvo bylo posíleno několika hráči rozpuštěného Jednotného svazu (Smetana, Strnad, Spilka) a vedlo si opravdu znamenitě, což vysvítá nejlépe z uvedených výsledků: Sportbrüder 5:1, Sparta Nusle 5:1, I.ČLTC 0:6, Vysočany 4:1, STK Smíchov 1:3, Meteor VIII 1:2, Kostelec n. Č. L. 5:3, LTC 27 1:3, Atlantic 3:6, ČSK Vyšehrad 3:1, Viktoria N. Strašecí 3:0, AC Čerti 4:1, Kbely 12:2, HC Černošice 4:3, LTK Turnov 2:3, Bakov 0:4, LTC Praha 0:9, Veleslavín 7:5, SKEP 6:3, Republikán XIX 2:4, Spořilov 0:0. Uspořádáním utkání s LTC Praha a I.ČLTC na našem kluzišti zpestřili jsme náš sportovní program a prokázali velkorysost hockeyového odboru. Též výsledky dorostenců svědčí o velmi pěkné sportovní úrovni: Rapid 4:0, STK Smíchov 7:2, Třebotov 5:2, LTC 27 3:0, Podolí 0:1, Průmyslová škola 7:0, Smíchov [SK] 0:1, LTC Žižkov 2:1, HC Kbely 4:0, Slavia 2:2, Čecho Košíře 2:1, Spořilov 4:1. -- Ve funkci jednatele odboru nastala změna potud, že kol. Remeš vystřídal dlouholetého a zasloužilého činovníka kol. Lohynského, jenž se své funkce vzdal ze zdravotních důvodů.
Sezóna 1940-1941 zastihla náš odbor ne v záviděníhodné sportovní i hospodářské situaci. Předně odchod zkušeného jednatele Remeše znamenal pro nás citelnou mezeru, kterou agilnost dosud však málo rutinovaného nového jednatele Kalaše nemohla v prvopočátku dost dobře vyvážiti. Ovšem, největší ztrátu utrpěl odbor odchodem bratří Kršků do LTC 27, Langhamera do Atlanticu, Janouška a Novotnýho do [vršovického] Sokola. Před zahájením sezóny byli jsme postaveni před těžký problém, jak tyto mezery doplniti. Sáhli jsme k jednoduchému a lacinému prostředku: zařadili jsme naše juniory a dorostence. A s tímto nesehraným celkem byl by se stal málem zázrak, neboť jen o zlomek branky ve skore jsme unikli prvému místu ve svém oddělení za Spořilovem. Ve 3 mistrovských zápasech jsme docílili 4 body a skore 7:4. Prvé mužstvo sehrálo v této sezóně, mnohdy i při umělém osvětlení, celkem 13 zápasů, z nichž 3 byly mistrovské, 9 přátelských a 1 pohárový, skore 42:37. Střelcem mužstva byl Smetana s 12 brankami. Skvěle si vedl náš dorost za vedení kol. Pokorného. Všechna utkání v mistrovství středočeské župy vyhrál a kvalifikoval se do finále proti obhajovateli mistr. titulu LTC Praha v předešlém roce a tomuto mužstvu po velmi pěkné hře podlehl 0:4. Uvážíme-li, že v mužstvu LTC Praha již tehdy byli vyspělí hráči, jako Konopásek, Ctibor, Zábrodský, atd., byl výsledek našich dorostenců jistě podivuhodný. Také pokus, zříditi při odboru žákovské mužstvo, se podařil, neboť z něho vyšla celá řada pozdějších hráčů dorostu a dokonce I. mužstva.
Do sezóny 1941-1942 vstupoval odbor posílen členy a hráči rozpuštěného vršovického sokola. V předsednictvu zasedal J. Honejsek, K. Převratský, členy výboru byli K. Králík, J. Kalaš, V. Fetter. Náčelnickou funkci převzal J. Pokorný a vedoucího dorostu B. Tichý. Ačkoliv výkon I. mužstva v mistrovství II. třídy nebyl zvlášť vynikající, přec nutno označiti tento roční úsek za jeden z nejúspěšnějších po dobu trvání hockeyového odboru. Trvalé zimní odbobí, kdy zápasy hrány až do konce února, nám umožnilo sehráti, jak o tom náčelnická zpráva mluví, 29 utkání I. mužstva, z toho 17 vítězných, 3 nerozhodně a 9 prohraných, skore 115:71. Střelcem mužstva se stal zpět vrátivší se Krška 24 brankami. V mistrovství po vítězství nad Spořilovem 2:0 a Slavií Jesenice 7:1 naše mužstvo po nešťastné hře prohrálo v rozhodujícím utkání se SKEP 0:4 a tak se odsunulo na druhé místo. Poté v přátelských zápasech projevilo však velmi dobrou formu, o čemž svědčí m.j. vítězství nad divisním teamem Říčan 3:0, STK Smíchov 8:0, LTC Žižkov 4:2, LTC Kyje 7:1, atd. S mistrem ČSR LTC Praha v zápase, hraném na našem kluzišti za četné návštěvy, podlehlo naše mužstvo vysoko 0:18. Úvodem k tomuto utkání byla předvedena krasobruslařská exhibice odborem LTC Praha.
V důsledku velkého počtu hráčů bylo nám umožněno sestaviti také velmi dobré II. mužstvo, jež se utkávalo povětšinou s prvními mužstvy jiných klubů. Tak m.j. hrálo s ČASK 1:3, s Žiž. teamem 0:2, s II. mužstvem Smíchova 2:2, s HC Hostivař 5:2 a zajelo do Mníšku 2:1 a 0:1.
Dorostenci se zúčastnili mistrovství a obsadili 3. místo ve svém oddělení po výsledcích: Rapid 0:2, Čerti 13:0, Strašnice 2:0, Spořilov 1:1 a Štěrboholy 3:3. Jejich mužstvo sehrálo celkem 13 zápasů, z toho 5 vítězných, 3 nerozhodně a 5 prohraných, skore 24:26. Dlouho trvající sezóna nám umožnila sestaviti opětně žákovské mužstvo, které docílilo tyto výsledky: ČSK Vyšehrad 3:4, DSK Praha VII 1:7 a 11, Meteor VIII 0:4, Slavia 1:3 a Zlíchov 1:0. Dále sluší poznamenati, že u příležitosti utkání I. mužstva s Národním SK 18:0 byl předán dlouholetému hráči a kapitánu mužstva B. Zimermanovi čestný dárek místopředsedou klubu V. Zvěřinou. Odbor byl ve sboru rozhodčích zastoupen kol. Rollem.
Po krásném sportovním i hospodářském úspěchu v předchozím roce byli jsme v sezóně 1942-1943 náležitě zklamáni. Pro náš odbor skončil tento rok velkým finančním schodkem, neboť rozmarné počasí nám nedovolovalo, abychom na našem kluzišti zahájili sezónu a bruslení pro veřejnost vůbec. A tak nebýti finanční pomoci ústředního výboru klubu, byl by odbor v další činnosti vážně ohrožen. Tím, že jsme mohli hráti v mistrovství pouze jediný zápas s Rapidem, zůstali jsme nadále v II. třídě a tak náš sportovní provoz skončil. Byl to ruch opravdu velmi chudý.
Do další sezóny 1943-1944 jsme šli všichni s chutí napraviti to, co se nám v předešlém roce nepodařilo. V prvé řadě učinili jsme odvážný pokus, naše I. mužstvo omladili a po obětavé hře všech jednotlivců se nám tento experiment podařil. Naši hoši zvítězili ve všech čtyřech mistrovských zápasech (Záběhlický SK 7:0, HC Vinohrady 5:0, Meteor XIV 3:2, Viktoria Dubeč 3:1) a vydobyli si tak postup do I.b třídy. Tento úspěch jest pro naše mužstvo cennější tím, že jsme všechny zápasy museli absolvovati na cizích kluzištích, neboť naše lední plocha nebyla provozu schopná. Sezóna v tomto ročním období opravdu krátká, neboť počasí nám nepřálo a sehráli jsme jen 7 zápasů, z nichž jsme 5 vyhráli a jen dva prohráli, skore 25:9. Z toho důvodu i dorostencům bylo znemožněno sehráti více jak 2 zápasy, a to proti HC Strašnice 0:4 a HC Záběhlice 3:1. Odchodem dosavadního jednatele J. Kalaše zbyla zde funkce jednatele k dispozici, kterou jsme vhodně doplnili agilním kol. J. Zroňkem. Výbor byl pak doplněn kol. Smahou a Marešem.
Oproti loňsku byla sezóna 1944-1945 daleko příznivější, alespoň po stránce hospodářské, neboť příznivé počasí umožnilo nám zahájiti bruslení již 17. prosince a které trvalo až do konce ledna 1945. Loňský sportovní úspěch měl nemalý vliv na letošní konjunkturu a náš lední stadion stal se střediskem vršovické i okolní mládeže. Také zápasy závodního mužstva a dorostenců byly střediskem zájmu širokého kruhu diváků, což se nejlépe projevilo při ligovém utkání AC Sparta - Říčany, kterýžto zápas byl hrán na popud Sparty u nás; krásného úspěchu jsme docílili při vystoupení krasobruslařského odboru HC Stadionu a jen málo prostorné hlediště nám nedovolilo uspořádati tento podnik ve větším formátu. Těšíme se na normální dobu, kdy budeme moci opět ozářiti naši lední plochu reflektory a kdy náš lední stadionek oživí jásotem mládeže a nadšenci zdravého krasobruslařského umění.
Sportovní činnost jsme zahájili cvičným zápasem s SK Modřany a pokračovali v nařízených zimních hrách odd. G se střídavým štěstím. Tak hned v prvém utkání na našem kluzišti s HC Hostivař jsme v přerušeném utkání pro nálet 0:1 prohráli a k nařízenému opakovanému zápasu se prostě soupeř nedostavil. Ve druhém zápase s Ogarem Hostivař jsme přes velkou převahu ve hře nakonec 1:3 prohráli a teprve ve třetím utkání u nás jsme porazili Spořilov přesvědčivě 5:2. Poté jsme absolvovali pouze přátelská utkání: Záběhlický SK 6:1 a SK Smíchov 2:4. II. mužstvo zvítězilo nad SK Nusle 3:0 a prohrálo s ČAFC 1:3. Velmi čile si vedli naši dorostenci, kteří v zimních hrách dorostenců zvítězili ve svém oddělení, porazivše HC Strašnice 1:0, I. ČLTC 4:3 a Čakovice 5:2. V přátelských hrách porazili dorost SK Nusle 6:2, nerozhodně hráli ve vyzývacím zápase s I. ČLTC 4:4 a jen jediný zápas prohráli s komb. mužstvem Záběhlický SK.
Závodní mužstvo hrálo v sestavě: Borecký v brance (za Schütze, jenž byl pracovně nasazen do ciziny), Smetana, Krška, Volf v obraně, Votava, Pšenička, Blažek, Krásný, Králík, Kapoun a Loužecký v útoku. Bude-li nám umožněno pěstovat kanadu na dosavadních dvorcích u Voláka, pak si slibujeme do budoucna velký rozvoj tohoto sportu v našem městě [rozuměj Vršovicích] i širokém okolí.